Haber

Suudi Arabistan: Suriye’deki mevcut durum sürdürülemez

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan, Suriye’deki mevcut durumun sürdürülemez olduğunu ve Şam hükümeti ile diyalog kurulması gerektiğini söyledi.

Bin Ferhan, Cidde’de düzenlenen 32. Arap Ligi Liderler Zirvesi’nin ardından basın toplantısı düzenledi.

ABD’nin. Suriye’nin Arap Ligi’ne dönmesine yönelik eleştirilere yanıt veren Bin Ferhan, “ABD’nin bakış açısını anlıyoruz ancak Suriye’deki mevcut durum sürdürülemez. Şam hükümeti ile diyalog kurmak gerekiyordu ve bunu görüşeceğiz.” Batılı ortaklarımızla.” sözlerini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Vedant Patel 8 Mayıs’ta “Suriye’yi Arap Ligi’ne yeniden kabul etmenin şu anda uygun olduğuna inanmıyoruz ve bu noktayı tüm ortaklarımıza açık bir şekilde ifade ettik” dedi. .

Sudan’da “insani ateşkes” umudu

Sudan’daki duruma ilişkin değerlendirmelerde bulunan Bin Ferhan, Sudanlı tarafların Cidde’deki görüşmelerinin sürdüğünü ve en kısa zamanda insani ateşkese varılmasını umduklarını söyledi.

Ukrayna ve Rusya savaşında tarafsızlığı benimsedik.

“Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky’yi tüm tarafların sesini duymak için Arap Ligi zirvesine davet ettik.” Bin Ferhan, “Başından beri çatışmanın iki tarafı olan Rusya ve Ukrayna ile temaslarda ‘pozitif tarafsızlığı’ benimsedik” dedi. dedi.

Bin Ferhan, Araplar olarak Ukrayna ve Rusya ile ilişkilerine büyük önem verdiklerini ve her iki tarafla da seçkin ilişkilere sahip olduklarını kaydetti.

Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde düzenlenen 32. Arap Birliği Zirvesi’ne, 12 yıl aradan sonra Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenskiy ve Suriye Devlet Lideri Beşar Esad katıldı.

habersabanozu.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu