Haber

Stoltenberg’den Türkiye’ye mesaj: İsveç’i en kısa sürede NATO üyesi yapacağız

Rusya-Ukrayna savaşından sonra İsveç ile birlikte NATO üyeliği için başvurdu. Finlandiya Türkiye onay belgesini ABD’ye teslim ettikten sonra resmen NATO’ya katıldı. Finlandiya’nın katılımı, Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto’nun katılım belgelerini ABD’li mevkidaşı Antony Blinken’e teslim etmesiyle resmiyet kazandı.

STOLTENBERG’DEN İSVEÇ MESAJI

Finlandiya’nın NATO’ya kabul edilmesinin ardından gözler İsveç’e çevrildi. Zirvede konuşan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Finlandiya’dan sonra İsveç’in de NATO’ya katılmasını istediklerini söyledi.

“İSVEÇ VERDİĞİ SÖZLERİ TUTMAK ZORUNDADIR”

İsveç’in verdiği sözleri tutması gerektiğini dile getiren Stoltenberg, “Cumhurbaşkanı Erdoğan ile defalarca görüştük. İsveç’in üyelik sürecinde üçlü sistemin işlemesi konusunda mutabık kaldık. Ondan sonra da ilerlememiz gerekiyor. İsveç’in üyelik süreci devam ediyor. İsveç’in üyelik süreci devam ediyor, İsveç’i en kısa zamanda NATO üyesi yapacağız.

“AMACIMIZ ÇATIŞMAZLIĞI ÖNLEMEK”

Finlandiya’nın NATO üyeliği tarihi bir olaydır. Finlandiya’nın talebi olmadan hiçbir NATO kuvveti Finlandiya’da konuşlandırılmayacak. Amacımız çatışmayı kışkırtmak değil, önlemektir” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu