Haber

Hz. Mevlana’nın 749. Vuslat Yıl Dönümü Uluslararası Anma Törenleri

Mevlana Celaleddin Rumi, vefatının 749. yılında Konya’da törenlerle anılıyor.

Mevlana Kültür Merkezi’nde “Dostluk Vakti” temasıyla düzenlenen Hz. Mevlana’nın 749. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenlerinin altıncı günü sema salonunda Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı.

Devlet sanatçısı Ahmet Özhan’ın İstanbul Tarihi Türk Müziği Topluluğu eşliğinde tasavvuf müziği dinletisi verdiği törende Mevlevi Sema Ayin-i Şerifi seslendirildi.

Salonu dolduran yerli ve yabancı çok sayıda turist, Sema Ayin-i Şerifi’ni dikkatle takip etti.

Şabirus programları 17 Aralık’ta sona erecek.

“Sema Ayin-i Şerifi” Mevleviliğin ideolojisini yansıtır.

Mevlana’yı anma törenlerinde gerçekleştirilen sema ayini, Allah’a ulaşma yolunun derecelerini simgeleyen, dini unsurlar ve temalar içeren, bu yönüyle ayrıntılı kural ve niteliklere sahip mistik bir törendir.

Genel olarak sema, evrenin oluşumunu, insanın dünyada yeniden dirilişini, Allah’a olan sevgisini ve kulluğunu idrak ederek “kamil insan”a yönelmesini ifade eder.

Mevlevi dervişlerinin yüzyıllardır yaptıkları ayinlerde semazenlerin giydiği giysiler bu felsefenin önemli sembollerindendir. Hz. Mevlana’nın evrendeki canlı ve cansız tüm varlıkların bir dönüş içinde olduğunu düşünerek bu dönüşün tesadüfen değil, bu coşkuyla Allah’ı zikrederek gerçekleştiği kaynaklarda anlatılmaktadır.

Günümüze kadar Mevlevi zikiri olarak devam eden sema, Cenab-ı Hakk’a ulaşmaya vesile olarak görülmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu