Haber

Ukrayna, Karadeniz Tahıl Girişimi’nin devamını teklif ediyor

Ukrayna Devlet Lideri Volodymyr Zelenski, Rusya’nın Tahıl Anlaşması’nın sona erdiğini açıklamasının ardından yaptığı açıklamada, “Karadeniz Tahıl Girişimi Rusya olmadan da devam edebilir. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’e resmi mektuplar gönderdi. Karadeniz Tahıl İnisiyatifi’ne resmi yazı gönderdim. ‘Veya buna benzer bir şeyin üçlü formatta devam etmesini önerdim’ dedi.

Ukrayna Devlet Lideri Volodymyr Zelensky, Rusya’nın günlük ulusa sesleniş konuşmasında Tahıl Anlaşması’nın sona erdiğini açıklamasının ardından konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Hiç kimsenin herhangi bir ülkenin gıda güvenliğini bozmaya hakkının olmadığını belirten Zelenski, “Geçen yıl dünya, Rusya’nın gıda güvenliğini tehdit etmesi karşısında doğru bir adım attı ve biz Türkiye ve BM ile Karadeniz Tahıl Girişimi’ni başlattık. Bu girişimin sonuçları oldukça etkileyicidir.45 Ülkeye yaklaşık 33 milyon ton tarım ürünü ihraç edilmiştir.Bu miktarın yüzde 60’ı Afrika ve Asya ülkelerine gitmiştir.Karadeniz Tahıl İşletmesi Rusya olmadan da faaliyetine devam edebilir ve etmelidir. tahıl ihracatına ilişkin anlaşma – bu Türkiye ve BM ile yapılan bir anlaşma – “Şu anda ihtiyaç duyulan tek şey, bu anlaşmanın dikkatli bir şekilde uygulanması ve dünyanın terör devleti üzerindeki kararlı baskısıdır” dedi.

“UKRAYNA, BM VE Türkiye GIDA KORİDORU OPERASYONUNA KATILABİLİR”

Zelenski, girişimin üçlü biçimde devam etmesi için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve BM Genel Sekreteri Guterres’e resmi yazılar gönderdiğini belirterek, “Karadeniz Tahılını devam ettirmek için Cumhurbaşkanı Erdoğan ve BM Genel Sekreteri Guterres’e resmi yazılar gönderdik. Girişim veya benzeri üçlü formatta “Ukrayna, BM ve Türkiye ortaklaşa gıda koridorunu işletebilir ve gemileri denetleyebilir” dedi.

haber-zile.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu