Teknoloji

Test Arabalarında Neden Karmaşık Modeller Kullanılıyor?

Otomobil firmaları yeni bir model için yorulmadan çalışıyor. Arka planda dev bir mühendislik çalışması  devam ediyor. test edilmekArabalar farklı segmentlere hatta farklı markalara ait olsalar da ortak bir özelliği var.

Bu ortak özellik, test aşamasındaki tüm arabaların bir tür kamuflajla donatılmasıdır. Bu, araçları gizlemek için yapılır Bu büyük bir sır değil.Ancak başlangıç ​​noktası oldukça farklıdır.

Bu örnekte, hem kamuflajlı hem de kamuflajsız Skoda ENYAQ iV’yi görüyorsunuz.

Skoda mühendislerinin bu çalışmayı test aşamasında aracı gizlemek için yaptıkları aşikar. Skoda’nın açıklamasına bakıldığında, sadece üstteki kamuflaj için 120 saatharcadıklarını görüyoruz.

Kamuflaj çalışmaları ilk kez Birinci Dünya Savaşı’nda gündeme gelir.

“Aldatıcı kamuflajlı” İngiliz gemileri, farklı yön, boyut ve hız yanılsaması veriyordu.

Mustafa Kemal Atatürk’ün ordusuna karşı aldığı ağır yenilginin ardından Fransa, gemileri gizlemenin yollarını düşünür ve böylece ilk kamuflaj çalışmaları gerçekleştirilir. o zamanlar ingiliz donanmasıiçin çalışan sanatçı Norman Wilkinson yaklaşık 4.000 gemi savaşta aktif rol alır. Ancak bu noktada büyük bir belirsizlik var, kamuflajlı gemilerin çalıştığına dair hiçbir zaman somut bir kanıt bulunamamıştır.

Kamuflajın otomotiv segmentine sıçraması 1950’lerde gerçekleşir.

BMW tarafından kullanılan kamuflaj.

Prototip araçların fotoğrafları izinsiz Gazetelere verilir, şubede önemli bir kahramana sebep olur. Sadece dönemin tüketicilerini sevindiren izinsiz paylaşımlar, otomobil üreticileri arasında tartışmaya neden oluyor.

“Auto, motor und sport” adlı bir Alman otomotiv gazetesi, Erlkönig Prototip araçların fotoğraflarını izinsiz paylaşıyor. Bu paylaşımlar rakip firmaların birbiriyle alakalı araba görmelerine sebep oluyor. Şirketler arasında tartışmalara yol açan Erlkönige köşesi, kamuflajlı arabaların genel adının “erlkönige” olarak anılmasına neden oluyor. Bu vesile ile otomobil mühendisleri farklı kamuflaj çalışmaları oluşturmuş ve kullanmışlardır. test edilmiş arabalarda. kullanıyorlar.

Kamuflaj sadece silahlar ve arabalar için değildir. Bunun en net örneğini bu fotoğrafta görebilirsiniz.

Sörfçüler ve dalgıçlar da zaman zaman kamuflaj kullanır. Bunun nedeni ise, köpekbalıklarıolası saldırılardan kaçınmak.

Bazı kamuflaj çalışmalarından bazı örnekler:

BMW x2

bmw x5

Rolls Royce

mercedes-benz

Volvo XC60
  • Kaynaklar: mekanik, BMW, skoda

boyabatajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu