Haber

Madencilik Devi Avustralya’da Kayıp Radyoaktif Kapsül İçin Özür Diledi, Soruşturma Başlattı

SİDNEY, 30 Ocak (Xinhua) — Madencilik şirketi Rio Tinto, Pazar günü Avustralya’nın Batı Avustralya eyaletinde son derece radyoaktif bir kapsülün ortadan kaybolması nedeniyle özür diledi ve kapsülü arama çalışmaları devam ederken bir soruşturma başlattı.

Rio Tinto Iron Ore CEO’su Simon Trott, “Bu olayı çok ciddiye alıyoruz. Bunun son derece endişe verici olduğunun farkındayız ve Batı Avustralya toplumunda yarattığı endişelerden dolayı üzgünüz” dedi.

Yazılı bir açıklamada Trott, Rio Tinto’nun, cihazı sahadan Perth’teki bir tesise teslim edilmek üzere nakliyeye hazırlamak üzere aslına uygun bir şekilde paketlemek için üçüncü taraf bir yüklenici ile anlaştığına dikkat çekti. Cihaz bölgeden ayrılmadan önce Geiger sayacı kullanılarak kapsülün pakette olduğu doğrulandı.

CEO, “Kapsülün nakliye sırasında nasıl kaybolduğunu anlamak için kendi araştırmamızı başlattık. Bu incelemenin bir parçası olarak, bu durumda neyin yanlış gittiğini daha iyi anlamak için yüklenici ile yakın bir şekilde çalışıyoruz” dedi.

Cuma günü, eyaletin Yangın ve Acil Durum Hizmetleri Departmanı (DFES), Pilbara, Midwest Gascoyne, Goldfields-Midlands ve Perth Metropolitan bölgelerinin bazı kısımlarında radyoaktif element riski uyarısı yayınladı. Günlerdir uyarılar yapılıyor.

DFES’e göre, Sezyum-137 radyoaktif malzeme içeren 6 mm x 8 mm gümüş kapsül, Newman’ın kuzeyinden Perth’in kuzeydoğu banliyölerine nakliye sırasında kayboldu.

DFES, halk için risk nispeten düşük olmakla birlikte, bu maddeye maruz kalmanın radyasyon yanıklarına veya radyasyon hastalığına neden olabileceği konusunda uyardı ve insanları bu maddeye beş metre yaklaşmamaya çağırdı.

Sidney Üniversitesi’nde nükleer tıp fizikçisi olan Dale Bailey, Pazartesi günü bu tür olayların nadir olduğu yorumunda bulunarak, nakliye konteynırları gereklilikleri ve radyoaktif maddelerin bir yerden başka bir yere taşınmasına yönelik planlama onayları için katı uluslararası standartlar olduğunu hatırlattı.

“Herhangi bir radyoaktif malzemenin kaybı endişe kaynağıdır. Bu örnek, radyoaktif Sezyum-137 içeren endüstriyel bir test kaynağıdır. Bu maddenin ortalama fiziksel yarı ömrü (yaklaşık 30 yıl) vardır. Bu, kaynağın radyoaktif kalacağı anlamına gelir. Bailey, yaklaşık 300 yıl boyunca radyoaktif olacak” dedi. “Bu, ortamdaki doğal arka plan radyasyon seviyelerinin üzerinde tespit edilebileceği anlamına geliyor. Beta ve gama radyasyonu yayan bu kaynak, geçmişte radyoterapi tedavisi için kullanılıyordu.”

Bailey ayrıca bu örnekte radyoaktivitenin uygun bir kapsülde kalacağını ve kapsül açılmadığı takdirde önemli bir risk oluşturmayacağını kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu