Ekonomi

Kabine Toplantısı: Ekonomi ve Devlet Memurları Gündemde

Kabine yarın Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplanacak. Toplantının ana gündem maddesini ekonomideki gelişmeler oluşturacak. Milyonlarca memurun merakla beklediği toplu sözleşme süreci de Bakanlar Kurulu’nda görüşülecek.

KABİN TOPLANIYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın üç günlük Körfez gezisinin ardından yarın Kabine ilk toplantısını yapacak. Kritik konuların ele alınacağı Kabinede ekonomideki gelişmeler, Rusya’nın tek taraflı olarak kaldırdığı tahıl koridoru, İsveç ile NATO süreci ve memurların beklediği toplu sözleşme ele alınacak.

KÖRFEZ TURU VE TAHIL ANLAŞMASI

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Körfez varyantındaki 18 anlaşmanın ekonomiye etkisi, Kabine’nin ana gündem maddeleri arasında yer alacak. Dış politikadaki bir başka gelişme olan Rusya’nın Tahıl Koridoru Anlaşması’ndan çekilmesi, Kabine’de kapsamlı bir şekilde değerlendirilecek. Krizin analizi için atılması gereken adımlar masaya yatırılacak.

EKONOMİDEKİ GELİŞMELER DİKKATE ALINACAK

Kabinede ekonomi için geniş bir alan ayrılacak. ÖTV düzenlemesinin ardından piyasalardaki son durum masaya yatırılacak. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın iş dünyasıyla yaptığı görüşmenin ardından kararlaştırılan orta vadeli plan hazırlıklarındaki son durum, Bakanlar Kurulu’nun gündeminde olacak.

GÖREVLİLER İÇİN TOPLU SÖZLEŞME SÜRECİ

Bakanlar Kurulu’nu yakından takip eden dairelerden biri de memurlardır. Memurlar için toplu sözleşme takvimi Ağustos ayının prestijiyle başlayacak. 2024-2025 yılları arasındaki toplu sözleşmede yer alan 4 milyon memur ve 2,5 milyon emekli memurun mali sosyal haklarının belirlenmesi Bakanlar Kurulu’nda görüşülecek.

İSVEÇ’İN NATO ÜYELİĞİ

Ankara, İsveç ve Danimarka’da Kur’an-ı Kerim’e yönelik saldırıları yakından takip ediyor. Provokasyonlara karşı atılabilecek diplomatik adımlar Bakanlar Kurulu’nda görüşülecek. Öte yandan İsveç’in NATO üyelik sürecinin tamamlanabilmesi için kararın Parlamento’dan geçmesi gerekiyor. 1 Ekim’de başlayacak yasama yılı öncesinde yaşananların İsveç’in NATO üyelik sürecine etkileri konusunda bir parantez açılacaktır.

yedisu-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu