Haber

İsrail hapishanelerindeki açlık grevindekilerin sayısı 13’e ulaştı

İsrail cezaevlerinde açlık grevine başlayan Filistinli “idari tutuklu” sayısının 13’e ulaştığı belirtildi.

Filistin Tutsaklar Derneği’nden yapılan yazılı açıklamada, Rimon Cezaevi’nde bulunan 6 idari tutuklunun 10 Ağustos’ta açlık grevine başladığı belirtildi.

Açıklamada, açlık grevindeki Filistinli tutuklu sayısının 7’den 13’e çıktığı belirtildi.

Açlık grevindeki Filistinli tutsaklar arasında 2021’de 131 gün açlık grevi yapan Kayid el-Fesfus’un da bulunduğu kaydedildi.

İdari tutukluların başlattığı grevle eş zamanlı olarak Ofer Cezaevi başta olmak üzere diğer cezaevlerinde de yaklaşık 60 tutuklunun İsrail askeri mahkemelerini boykot ettiği belirtildi.

Açlık grevlerinin idari gözaltı uygulamasına tepki olarak yürütüldüğüne işaret edilen açıklamada, İsrail’in yılbaşından bu yana 1978 Filistinli için idari gözaltı kararı verdiğine dikkat çekildi.

İsrail cezaevlerinde İdari Tutuklular Komitesi 3 Ağustos’ta İsrail’in idari tutukluluğuna tepki olarak “süresiz ve kısmi itaatsizlik, uyuşturucu iadesi, ortak alanlarda protesto” gibi eylemlerin gerçekleştirileceğini ve bu eylemlerin diğer cezaevlerine de yayılacağını duyurdu. .

İsrail’in “idari gözaltı” uygulaması

İdari gözaltı, İsrail’in işgal altındaki topraklardaki Filistinlileri herhangi bir suçlama olmaksızın tutuklaması anlamına gelir.

Filistinliler, kendilerine yöneltilen suçlamalar öğrenilmeden ve kendilerini savunma hakları olmaksızın 6 aya kadar hapis cezası alabilirler.

Bu sürenin ardından askeri mahkemeye sevk edilen ancak suçlamalardan habersiz olan bir Filistinlinin gözaltı süresi defalarca 5 yıla kadar uzatılabiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu