Haber

Çipsiz hayvanlara tedavi uygulanmayacağı iddiası gerçeği yansıtmamaktadır.

Geçen yılın sonunda yürürlüğe giren yeni sistemle birlikte sahipli kedi ve köpeklerin tespit edilmesi zorunlu hale geldi. Protokol ile kedi, köpek ve gelinciklerin hareketleri takip edilerek başta kuduz olmak üzere hayvan hastalıklarıyla daha aktif çalışılması amacıyla bu hayvanların elektronik ortamda tespit edilmesi ve kayıt altına alınması amaçlanıyor.

Sosyal medyada kimliği belirlenemeyen sokak hayvanlarının veterinerlerde tedavi edilemeyeceği ve sahipsiz bırakılacağı iddia edildi. Birçok kullanıcı konu ile ilgili çeşitli tezler oluşturmuştur.

Söz konusu tezin sosyal medyada gündem olmasının ardından Türk Veteriner Hekimler Birliği (TVHB), 1 Ocak 2023 tarihi itibarıyla sona eren evcil hayvanlara çip uygulaması hakkında bilgi kirliliğinin önlenmesi için yeni bir açıklama yayınladı.

Halkın Dikkatine!

“1- 31 Aralık 2023 tarihine kadar alınan beyannameler kapsamında kimliği tespit edilemeyen barınak hayvanları için 15 Ocak 2023 tarihine kadar kimlik tespiti yapılıp sisteme girilmesine gerek yoktur.

2- Sokak hayvanlarına sağlık hizmeti verilemiyor şeklinde çıkan haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Mevcut sistemle karşılaştırıldığında sokak hayvanları ihtiyaçları olan sağlık hizmetini verebilecekler.”

karakopru-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu