İş

ATO’dan Bağ-Kur üyeleri için prim gün indirimi talebi

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’i ziyaret ederek Bağ-Kur’luların emekliliği için gerekli olan 9 bin prim gün sayısının düşürülmesini istedi.

ATO’dan yapılan açıklamada, Bakan Bilgin’in bu talebi memnuniyetle karşıladığı belirtilerek, emeklilik prim gün sayılarının patronların sağladığı istihdama göre düzenlenmesini içeren bir çalışma içinde olduklarını söyledi.

Baran, yaptığı açıklamada, ziyarette iş dünyasının gündeminde yer alan konu ve sorunlar hakkında Bakan Bilgin’i bilgilendirirken, aralarında Ankara Ticaret Odası’nın 160 bin üyesinin de bulunduğu Bağ-Kur üyelerinin, Emeklilik için gerekli olan 9 bin prim ödeme gün sayısı azaltılacak. kaydedildi.

SGK kapsamında 4a olarak tanımlanan işçiler ile 4c olarak tanımlanan memurlar için prim ödeme gün sayısının 7 bin 200 gün, eski tabirle Bağ-Kur’lular yani patronlar için 4b olarak tanımlandığı hatırlatıldı. , bu sürenin 9 bin gün olduğunu, ”Vergi ödeyerek, istihdam sağlayarak, iş yeri açarak ve katma değer yaratarak ekonomiye katkı sağlayan Ankara Ticaret Odamız üyeleri de dahil olmak üzere işverenlere uygulanan prim ödeme gün süresinin düşürülmesini talep ediyoruz. Ülkemizde değer.

Öte yandan Bakan Bilgin’in, Baran’ın talebine olumlu yanıt vererek, konuyla ilgili çalışma yapıldığını ancak SGK 4b kapsamındaki tüm işverenlerin aynı şekilde değerlendirilmeyeceğini söylediği ifade edildi. kriter istihdam sayısına göre belirlenebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu